2012. október 31., szerda

Szőlőzselé

Tavaly nagyon sok szőlőnk termett a balatoni nyaraló teraszán lévő lugason - akkor nagyon fellelkesültem és azonnal szőlőlekvárt akartam főzni. Aztán belegondoltam hogy vajon a szőlőszemeket ki kéne magozni? és mit kezdek a héjával? Néztem pár receptet a neten, de egyrészt a szőlő szépen lassan elfogyott, másrészt meg egyik recept se fogott meg nagyon... Aztán idén valamikor nyár végén találtam egy szőlőzselé receptet az egyik Good Food magazinban (majd megnézem pontosan melyikben...). Akkortájt pont kaptam is kb. fél kg kék szőlőt anyukámtól, úgyhogy úgy döntöttem, adok egy esélyt a szőlőzselének :)
Leszedtem a szemeket a fürtökről, betettem egy nagy lábasba, és feltettem főni. Nem tudom ez mennyire tud odaégni úgyhogy elég gyakran megkevergettem hogy minden szőlőszemnek kellőképpen melege legyen. Aztán krumplinyomóval elkezdtem összetörni a szemeket, ez egyre könnyebben ment. Amikor már úgy tűnt hogy az összes szemet sikerült teljesen szétnyomkodnom, elzártam a gázt alatta. Ezek után legalább 1-2 órát, de az a legjobb, ha egy egész éjszakát hagyjuk csöpögni - erre a célra én fogtam a sima tésztaszűrőmet, tettem bele gézt, ezt ráraktam egy másik edényre és ebbe öntöttem az összetört szőlős levet. Ezen csöpögött majdnem egy egész napig át a szőlőlé.:) Az eredeti recept egyébként azt ajánlja hogy egy konyharuhán csöpögtessük át, de hogy őszinte legyek, ez az opció nekem nem annyira tetszett :)
Másnap aztán kidobtam a szőlő maradványait (a gézben maradt az összes mag és héj és minden, így a tavalyi kezdeti problémám meg is oldódott), aztán lemértem a levet, ez nekem kb 450g lett akkor, ehhez adtam kb 350-400 g cukrot, nem emlékszem pontosan, de nyilván aki nem szereti annyira édesen, az kicsit kevesebbet rakhat bele. Tettem bele egy csomag ilyen zselésítő valamit, nem tudom mi a neve, de biztos valami Dr. Oetker termék volt, amit befőzéshez árulnak :) (megígérem hogy megnézem és updatelem a bejegyzést vele:) ), aztán feltettem megint főni, közben jó sokat kevergettem. Amikor már teljesen feloldódott a cukor és már majdnem forrt, elzártam. Eddigre előkészültem az üvegekkel, van hogy nagyon alapos vagyok és amellett, hogy kifőzöm, még a sütőbe is beteszem őket kicsit :) beletöltögettem a forró üvegekbe a még elég híg szőlőlevet, lezártam őket és szárazdunsztba tettem. Nagyon szépen bezselésedett, mire megkóstoltam :) Az eredeti recept nem ír bele semmilyen tartósítószert - így elvileg 3 hónapig őrzik meg a szavatosságukat. Most a második adagra, amit a múlt héten főztem, tettem egy kis szalicilt, mert tartok tőle hogy 3 hónap alatt nem fogok 6 üveg szőlőzselét megenni...:)
(kép majd este...)

2012. október 26., péntek

Sütőtökös brownie

Itt az ősz, és a sütőtök-szezon (már egy ideje:) ). Bőszen nézegetem a sütőtökös recepteket, hogy túllépjünk az örök sütőtökleves - sült sütőtök kettősön (habár a sütőtökleves egy örök kedvencem).
Nemrég akadtam a Falusi Libák blogra, és ott a sütőtökös brownie receptre. Már vagy 2 hete megvettem a hozzávalókat, ott figyelt a hűtőben a mascarpone, a csoki.. és egy sütőtök ami sajnos egy idő után feladta a reményt hogy valaha is megsütöm... nade, ez nem is tartozik ide, tegnap vettem egy szép sütőtököt a Fővám téri csarnokban, és ma este végre nekiálltam. Szépen kimértem a lisztet és összekevertem a sütőporral, már nyúltam a csokiért, amikor észrevettem hogy feleannyi csoki van itthon mint amit a recept ír... Rémes!! :) úgyhogy végül kénytelen voltam mindent elfelezni. Így egy átlagos magasságú brownie lett a végeredmény egy 24cm-s tortaformában (a tepsim túl nagy, a másik tortaformám túl kicsinek bizonyult...de így is jó :).
Szóval én most az elfelezett arányú hozzávalókat osztom meg veletek - két emberre, mint nekünk, ez is
bőven elég.

A tésztához:
  • 75 g liszt
  • negyed teáskanál sütőpor
  • pici só
  • 100 g (75%-os) étcsoki (én mondjuk sima Boci étcsokit használtam, az nem tudom hány százalékos, de finom lett:) )
  • 75g vaj
  • 120g kristálycukor
  • 2 tojás
  • fél deci tej

    Először összekevertem a lisztet a sütőporral és a pici sóval. Aztán megolvasztottam a felkockázott csokit a vajjal - most mikróban, de kb 20 mp-enként megnéztem és megkevertem, mert féltem hogy odaégetem :) úgyhogy szerintem ezt tűzhelyen jobb csinálni...
    A csokis masszához hozzákevertem a cukrot és a tojást, aztán a tejet, és végül ezt az egészet összekevertem a liszttel (mindezt robotgéppel természetesen:) ). Ezt aztán a kivajazott formába öntöttem.


    A krémhez:


    • 15g krémsajt (én egy kicsit többet tettem bele, annyira kevésnek tűnt ez a 15g)
    • 25g kristálycukor
    • 150 g sütőtökpüré (megsütött tökből, ezt mondjuk nem mértem ki, bevallom :) )
    • negyed-fél evőkanál fahéj
    • egy kiskanál gyömbér (ezt most kihagytam)
    • 2 evőkanál liszt (sütés után, miután ránéztem a receptre, rájöttem hogy ezt is kifelejtettem:)) )

    A sajtot összekevertem a cukorral, aztán hozzáadtam a pürét és a fahéjat, és itt következett volna a liszt, ha nem felejtem el.. Ezt a masszát utána rátettem a csokis tésztára, és óvatosan elkenem rajta. Mivel az enyém elég híg volt, ez könnyű volt, nyilván liszttel ez kicsit nehezebb.
    Előmelegített sütőben, 180 fokon 35-40 perc alatt megsül. Én pont 35 percet sütöttem, és nagyon szépen megsült. Úgy tűnt hogy a sütőtökös krém is megszilárdult a tetején, de felvágás után látszott hogy az egy kicsit lágyabb maradt. Azért így is nagyon finom lett, amit az is bizonyít, hogy a férjem, aki köztudottan nem édesszájú, kétszer evett belőle, és megdícsérte..:)

    Sütőtökkrémlevest sajnos még nem főztem, de mivel most maradt némi tök, azt is kipróbálom és majd felteszem :)
    Jó hétvégét!

    Ui.: sajnos az évszak és az albérlet konyhája nem teszi lehetővé szép, világos képek készítését, de azért a lényeg remélem látszik :)
     

2012. október 4., csütörtök

Magyar édeskenyér


Az egyre hűvösebb őszi estéken könnyen megjön az ember kedve egy kis édességhez, mely illat- és ízvilágával már a karácsony közeledtét vetíti elénk.


Az eredeti recept a lengyel nyelvű whiteplate.blogspot.com-ból származik.

Összetevők:
250g búzaliszt
1 kiskanál szóda bikarbona
1 kiskanál sütőpor
2 kiskanál fahéj
csipetnyi só
½ kiskanál őröllt szegfűszeg
¼ kiskanál őrölt szerecsendió
½ kiskanál őrölt gyömbér
½ kiskanál őrölt kardamom
1 nagy evőkanál bourbon vaníliacukor (vagy boltban kapható forralt bor-fűszerkeverék)
150g finom szemcsés cukor (a legjobb barna, de jöhet a sima is)
175g teavaj
2 tojás
1 dl tejföl
1 dl aludt tej vagy kefir
1-2 marék darabokra vágott aszalt szilva

Sütés előtt a sütőt melegítsük elő 180 fokra, és készítsük a sütőformát – egy magasabb tortaformát kibélelünk sütőpapírral.

A lisztet, szódát, sütőport, sót és fűszereket háromszor átszitáljuk egy szűrőn, ennek köszönhetően dús szerkezetű lesz a tészta. A cukrot és a vajat egy tálban fakanállal vagy botmixerrel összedolgozzuk. Amikor a massza már sima lesz egyenként hozzáadjuk a tojásokat, majd 3-4 adagra osztva felváltva hozzáadagoljuk a lisztet és az aludt tejjel vagy kefirrel összekevert tejfölt. Ezt követően hozzáadjuk az aszalt szilvát. Az összeállított tésztát beleöntjük a tortaformába és simára egyengetjük. 50-60 percig sütjük. 

Hideg tésztasaláta



Gyorsan elkészíthető, laktató étel, melynek az összetevők varjálhatóságának köszönhetően számos változata létezik. Mivel rendelkezésemre állt néhány friss érett koktélparadicsom és pár szelet sonkafelvágott, amely szendvicsekhez már kevéske lett volna, összehoztam némi tészta segítségével egy bőséges adag salátát egyik nyári vacsorára. Nagy fröccs ideális hozzá.



Összetevők:
- kb. 3-4 marék száraztészta (tojásnélküli)
Kedvenc fajtánkat választhatjuk, jöhet farfalle, penne, fusilli és egyéb.
- kb. 10 db koktélparadicsom elnegyedelve (ha nincs, lehet használni nagy kockákra vágott nagy paradicsomot)
-  5-6 szelet felvágott (sonka, karaj), 0,5 cm-es kockákra vágva
- 1-2 evőkanál majonéz vagy görög típusú joghurt
- fűszerek: só, bors, bazsalikom, fokhagyma granulátum

A tésztát a gyártó által előírt útmutató szerint megfőzzük, kiszedjük és félretéve hűlni hagyjuk. Amíg hűl a tészta, negyedekre vágjuk a paradicsomot és felkockázzuk a felvágottat. Egy nagy tálban összekeverjük a tésztát paradicsomdarabokkal és felvágottal, hozzáadunk majonézt/joghurtot és ízlés szerint fűszerezzük bazsalikommal, fokhagyma granulátummal, sóval, borssal. Frissítő hatást elérünk, ha a salátát tálalás előtt meglocsoljuk pár csepp citromlével.

Szilvás keltkalács

Házias, nyári/őszi recept a nagymamám gyümölcsös kertjének hangulatával. A késő délutáni napfényben a teraszon töltött családi beszélgetések emlékeit idézi a lengyel otthonomból. Családi recept.

Hozzávalók:

Felfuttatáshoz szükséges:
1 pohár langyos tej
5 dkg friss élesztő
1 evőkanál cukor

Kelttésztahoz:
500g liszt
2 tojás
1-2 evőkanál cukor
2 evőkanál olvasztott vaj
csipetnyi só
rá megy kb. 20-30 szem friss szilva

Morzsolt tésztához a kalács tetejére – „kruszonka”:
100g liszt
50g cukor
50g vaj vagy margarin
kézzel összekeverjük úgy, hogy kis morzsák alakuljanak

Először felfuttatjuk a tejet – keverjük össze a langyos tejet cukorral és élesztővel és hagyjuk állni meleg helyen. Ami közben készül a felfuttatás, egy tálban összekeverünk 500g lisztet, 2 tojást, 1-2 evőkanál cukrot és csipetnyi sót. Ezt követően hozáadjuk a felfuttatott tejet és elolvasztott vajat. Összegyúrjuk a tésztát és hagyjuk pihenni meleg helyen kb. 0,5 órára, aztán megint dagasztjuk. Kétszer-háromszor ismételjuk a műveletet: dagasztás-pihentetés. Aztán sütőpapírral borított tepsire helyezzük és kézzel szétlapigatjuk. A tésztára  kimagozott félbevágott szilvaszemeket helyezünk, amelyeket előtte lisztben megforgatjuk. A szilvát enyhén a tésztába nyomkodjuk. A morzsolt tésztát szórjuk a szilvákra és 180 fokra melegített sütőbe helyezzük, kb. 1 órát sütjük, azután vegyük ki a sütőből, hagyjuk lehűlni és amikor már nem meleg, szórjuk rá a porcukrot.

Sörben sült csülök





 A férjem nagy kedvence a csülök.. nagyjából mindegy, hogy hogyan van elkészítve, csak csülök legyen :) Még júliusban, a születésnapja alkalmából, életemben először én is sütöttem csülköt, azóta bárhol vagyunk, ha csülköt eszik, mindig azt mondja, hogy azért mégiscsak az általam sütött csülök volt a legfinomabb..
Persze ehhez biztos hozzájárult az is, hogy a sütéshez egy másik nagy kedvencét, a sört is segítségül hívtam :))
Tehát, ami kellett, az egy darab csülök, amikor először csináltam, egy 80 dkg-os darabot sikerült vennem, de hamar megtanultam hogy csülökből minél több kell, úgyhogy legutóbb már egy másfél kilós darabkát vettem.
Az elkészítés elég sok időt vesz igénybe, mert szerintem érdemes kicsit megfőzni a csülköt, biztos ami biztos. Kicsit bevagdosva, nnyi vízben, hogy ellepje, megsózva, majorannával, babérlevéllel, esetleg egy meghámozott vöröshagymával és néhány gerezd fokhagymával együtt főztem, kicsit több mint egy órát (de ha 2 órát főzzük, az se baj). Közben néha megszurkáltam, de a csülök még sült állapotban is jobban hasonlít valami gumiból készült dologra, mint húsra..

Ezután beletettem egy római tálba, a vágásokba tettem fokhagymát, karikáztam még fel mellé vöröshagymát (de azt is mellé tettem ami a vízben főtt vele), leöntöttem sörrel (egy fél dobozzal kb, aztán  rátettem a tálra a tetejét és betettem a sütőbe. Legalább 1 órát érdemes sütni (de persze sütőtől is függ), de megint azt mondom, hogy az se baj, ha még többet sül :) Egyszer azért megfordítottam, és az utolsó 20-30 percben levettem a fedőt, hogy meg is piruljon.
Valamikor a sütés félidejében beletettem némi felvágott krumplit is (még akkor amikor a fedő rajta volt a tálon), mivel annak kevesebb idő kell, mint a csülöknek, és nem szerettem volna, ha odaég.
Szerencsére a férjem mindig kapható arra hogy megkóstolja az éppen készülő húsokat, úgyhogy sütés közben néha megkóstolta hogy biztosan jó legyen :)

Most vettem csak észre hogy a képeken látszik egy kevés szalonna is, úgyhogy gyorsan leírom még hogy biztos nem rontjuk el a csülköt ha egy pár kisebb szelet szalonnával betakargatjuk a tetejét :)





2012. október 1., hétfő

Insalata Caprese - paradicsom és mozzarella, egyszerűbb már nem lehet.

Capri varázslatos íze annyira egyszerűen!


 Összetevők:
- paradicsom (jól érett, finom, házi, illatos)
- mozzarella
- olívaolaj, opcionális: balzsamecet
- friss bazsalikomlevelek (vagy szárított bazsalikom, de frissen dörzsölve a tálalás előtt)
- só, opcionális: fokhagyma granulátum
- néha vörös- vagy lilahagymát is szoktam vágni hozzá.