Hasonlóan a hajdinához valamikor a céklaleves is integráns része volt a magyar étkezésnek, mára azonban ez is elfeledetté vált. Nem így történt ez a hazámban, Lengyelországban, ahol barszcz ezer változata a mindennapi és ünnepi közkedvelt étel, nagyon népszerű, nagyon gyorsan, egyszerűen elkészíthető és NAGYON finom :))) Ezért most kísérletet teszünk rá, hogy ezt a kelet-európai konyhaművészeti remekművet újra népszerűvé tegyük.
Az alap céklaleves széles körű felhasználási lehetőségeket nyújt - többféleképpen ízesíthető, hidegen és melegen egyaránt fogyasztható. Ami még nagyon fontos, érdemes nem csak céklagyökeret felhasználni hozzá, hanem a szárát is (akár levéllel együtt, ha szép, fiatal, friss a cékla). Két fő változata létezik a barszcz-nak: tejföl nélkül és tejfölös. Nálunk otthon hagyományosan a tejföl nélküli jelenik meg leggyakrabban az asztalon, azért ezt választottam.
Alap céklaleves - hozzávalók kb. 6 főre:
- 3 liter víz
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 kicsi vagy közepes vöröshagyma
- 2-3 nagy cékla
- kb. 10-15 céklaszártő
- 1 szár kaporvirág
- 1 evőkanál ecet, cukor - savanyúságot szabályozó
- só, bors, majoranna, lestyán
- olaj pirításhoz
- opcionálisan 1 húsleveskocka
Egy nagyobb méretű fazékban az apróra vágott hagymát és zúzott fokhagymát üvegesre pirítjuk kis olajon. Hozzáöntjük a vizet és beleszórjuk a közepes kockákra vágott céklát, céklaszártövet, ízlés szerint hozzáadjuk a majorannát, lestyánt, kaporvirágot, sót, borsót, tetszés szerint adhatunk hozzá egy húsleveskockát. Lefedjük a fazekat, időnként keverjük a levest. Közben kóstolgathatunk belőle és hozzáadhatunk ecetet vagy cukrot, attól függően hogy mennyire savanyúan vagy édesen szeretjük. Forrástól számított 15-20 percig főzzük, amíg a cékla teljesen meg nem puhul. Amikor kész a levesünk, leszűrjük, félretéve a céklakockákat.
Melegen és hidegen
Barszcz-ot kétféle módon fogyaszthatunk - "italként" és levesként, melegen vagy hidegen. Ha csak egy forró, melegítő finomságra vágyunk, egyszerűen öntjük a meleg levest a bögrébe és kortyolgassuk - fantasztikus a hideg, esős őszi vagy téli estékre. Ha levesként, gazdagabban szeretnénk enni a barszcz-ot, egy leveses tálban tálaljuk, céklakockákkal, főt félbevágott tojással, főtt krumplival, káposztás-gombász krokettel, pierogi-val, kolbásszal stb. Nyáron pedig a kánikula idejében sokkal jobban esik a céklaleves hidegen - főzés után lehűtjük a levest, és amikor már hideg, egy tálban tálaljuk, céklakockákkal, apróra vágott friss vagy kovászos uborkával, frissen vágott metélőhagymával, olívabogyóval, egyéb friss zöldségekkel.